Koszyk 0

Tkaniny

Koszula, to element garderoby, który ma bliski kontakt z ciałem, dlatego ważne jest aby zadbać o jakość tkaniny, z której jest wykonana. 100% bawełna daje największy komfort noszenia, jest przewiewna, miła w dotyku, niestety się gniecie. Mieszanki bawełny i włókien syntetycznych sprawiają, że tkanina mniej się gniecie ale też nie przepuszcza powietrza., co zwiększa pocenie. „Two ply” oznacza podwójnie skręconą przędzę.  Tkanina jest mniej podatna na gniecenie, a przede wszystkim jest bardziej wytrzymała.

Większość tkanin ma swoje nazewnictwo, które jednocześnie określa strukturę tkaniny czyli sposób tkania. Poniżej przykładowe i najpopularniejsze rodzaje bawełny.

Popelina

popelina

Najpopularniejsza tkanina koszulowa. Splot prosty, gdzie jedna nitka wątku spotyka się pod kątem prostym z jedną nitką osnowy. Walory użytkowe popeliny zależą od sposobu jej wykończenia. Płaska faktura popeliny daje możliwość naniesienia na nią kolorowego nadruku.

Oxford

oxford

Tkanina wykonana z grubszej nieco przędzy,  idealna na koszule w stylu casual. Ma dwie lub więcej nici wątku na tyle samo nici osnowy. Wątek jest biały a osnowa w innym kolorze, co sprawia, że tkanina ma pastelowy odcień. Tkanina jest mięsista, tkana na tyle luźno, że lepiej przepuszcza powietrze niż popelina. Często występuje w połączeniu z kołnierzykiem na guziki tzw. button-down.

Twill

twill

Tkanina o slocie ukośnym, która ma wyraźnie prawą i lewą stronę. Ma ciekawą, przestrzenna strukturę. Twill z uwagi na sposób tkania ma wyższe parametry użytkowe niż popelina, jest bardziej odporny na gniecenie, lepiej się prasuje i oddycha.

noniron

Non-iron

Non-iron oznacza tkaninę bawełnianą, która została poddana specjalnemu procesowi wykończenia, dzięki któremu tkanina mniej się gniecie. Tkaniny non-iron dobrze sprawdzają się w koszulach biznesowych, gdyż dłużej utrzymują elegancki wygląd.